Loteria fantowa dla Karola Ziomka
VIII Szkolny Pokaz Talentów
Talent to nie tylko zdolności - to wszystkie szanse, jakie daje nam życie, to nasza wiara w siebie, siła charakteru i piękno ducha…
Dnia 21 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej w Rakówce odbyła się VIII edycja Szkolnego Pokazu Talentów. W wydarzeniu wzięli udział prawie wszyscy uczniowie, prezentując swoje niezwykłe umiejętności. Widzowie mieli okazję podziwiać talenty wokalne, taneczne oraz aktorskie. Dodatkowo dużo emocji wzbudził pokaz gimnastyczny, podczas którego nasi sportowcy wykonali skomplikowane układy, piramidy oraz gwiazdy. Nie zabrakło również zagadek i eksperymentów fizyczno-chemicznych.
Celem pokazu było odkrywanie talentów, budowanie pewności siebie i doskonalenie umiejętności artystycznych, językowych i sportowych. Jednak głównym celem tegorocznych występów była zbiórka pieniędzy dla Karolka Ziomka - chorego chłopca, który walczy nie tylko ze swoją chorobą, ale również z czasem, którego zostało coraz mniej. Cieszymy się, że nasza szkoła mogła okazać mu wsparcie i pomóc w tak trudnej sytuacji.
Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie tego wydarzenia. Składamy podziękowania dla Lubelskiego Banku Spółdzielczego w Księżpolu, który był fundatorem nagród dla każdego wykonawcy. Gratulujemy uczestnikom i zachęcamy do nieustannego poszukiwania i doskonalenia swoich talentów i pasji.
73
Turniej wiedzy pożarniczej
We wtorek 18 marca 2025r. dwoje uczniów naszej szkoły Alicja Kaczorowska i Adam Kaczorowski wzięło udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom", który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu. Turniej miał na celu promowanie wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa wśród młodzieży. Zmagania były niezwykle zacięte, a poziom wiedzy bardzo wysoki.
Po zakończeniu testów ogłoszono wyniki:
I miejsce - Artur Rębacz - Szkoła Podstawowa w Majdanie Starym,
II miejsce - Alicja Kaczorowska - Szkoła Podstawowa w Rakówce,
III miejsce - Patryk Gęborys - Szkoła Podstawowa w Majdanie Starym.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, które wręczył Wójt Gminy Księżpol - Jarosław Piskorski.
Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca to wyjątkowa data – nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia na całym świecie ludzie zakładają dwie różne, kolorowe skarpetki jako symbol akceptacji, solidarności i wsparcia dla osób z trisomią 21 chromosomu.
Uczniowie z klasy I -III założyli kolorowe skarpetki nie do pary, aby pokazać, że różnorodność jest piękna, a każda osoba zasługuje na szacunek i zrozumienie.
Alladyn… baśń tysiąca i jednej nocy
18 marca w Biłgorajskim Centrum Kultury uczniowie klas I–III obejrzeli spektakl teatralny pt. Alladyn… baśń tysiąca i jednej nocy" zaprezentowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Widzowie mieli okazję poznać barwną historię Alladyna, złego wezyra Jafara oraz pięknej Jasminy. Muzyczna opowieść wprowadziła najmłodszych w zaczarowany świat orientalnej kultury. Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów, by na końcu przekonać się, że to nie bogactwo i władza, lecz miłość i uczciwość są w życiu najważniejsze.
Szkolny pokaz talentów
Dzień Dinozaura
„ Dawno, dawno temu gdzieś między drzewami
żyły sobie Dinozaury z wielkimi zębami...”
Dziś przedszkolaki świętowały Dzień Dinozaura. Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Te stworzenia fascynują dzieci, kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i wielkością. Przedszkolaki poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły i jak wyglądały. Poznały także zawód paleontologa oaz nauczyły się piosenki o dinozaurach przy której świetnie się bawiły. Na koniec wykonały dinozaura malując go kredkami lub wyklejając plasteliną.
Realizacja projektu w pierwszym okresie roku szkolnego 2024/2025
Szkoła Podstawowa w Rakówce realizuje projekt „Włączająca, wysokiej jakości edukacja na terenie Gminy Księżpol”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytetu X Lepsza edukacja, Działania 10.3 Kształcenie ogólne.
W ramach projektu, w pierwszym okresie roku szkolnego 2024/2025 realizowane były następujące zajęcia:
- Zajęcia z przedsiębiorczości odbywały się raz w tygodniu po jednej godzinie a uczestnikami byli uczniowie kl. V-VI. Uczestnicy zdobywali ciekawe i przydatne informacje na tematy związane z biznesem i zarządzaniem. Spotkania były prowadzone w formie lekcji, warsztatów, pracy indywidualnej oraz grupowej.
- Zajęcia z efektywnej komunikacji prowadzone były w wymiarze 1 godziny tygodniowo dla uczniów kl. V-VII. Zajęcia miały na celu wyrównanie poziomu wiedzy i umiejętności. Uczniowie podczas zajęć rozwijali umiejętność samodzielnego redagowania tekstów na dany temat ze zwróceniem uwagi na poprawność gramatyczną, stylistyczną i ortograficzną. Doskonalili umiejętność analizy i interpretacji tekstów oraz rozwijali swoją świadomość językową.
- Zajęcia z programowania odbywały się po jednej godzinie tygodniowo a uczestnikami byli uczniowie kl. IV. Zajęcia te dały uczniom możliwość rozwijania swojej kreatywności oraz logicznego myślenia.
- Warsztaty ekologiczne to zajęcia, w których brali uczniowie podzieleni na dwie grupy 30-osobowe. Spotkania miały różną formę i charakter, w zależności od potrzeb i tematyki. Były to: wykład, pogadanka, burza mózgów, oglądanie bajek i filmów edukacyjnych. Uczniowie brali udział również w ćwiczeniach praktycznych tj. uzupełniali karty pracy, wykonywali proste doświadczenia, sadzili rośliny, tworzyli plakaty.
- Koło sensoryczne to zajęcia, w których brali udział uczniowie kl. I-II. Podczas zajęć wykorzystywane były różne metody i techniki, by stymulować wszystkie pięć zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, smak i zapach, a także zmysły proprioceptywne, odpowiadające za poczucie równowagi i koordynację.
- Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzone były dla uczniów kl.V i kl.VII. Głównym celem tych zajęć było uzupełnienie zaległości i braków matematycznych, przywrócenie wiary we własne siły i możliwości. Na zajęciach uczniowie kształtowali i rozwijali umiejętności matematyczne przydatne w sytuacjach praktycznych oraz ćwiczyli sprawności rachunkowe.
- Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne zostały zrealizowane w wymiarze 10 godzin w okresie od 01.10.2024 do 03.12.2024. Uczestnictwo w tego rodzaju zajęciach rozwijało empatię u uczniów, uczyło stawiania się w różnych sytuacjach, rozumienia i regulowania swoich własnych emocji. Spotkania odbywały się na zasadzie pogadanek i dyskusji. Uczestnicy oglądali bajki i filmy edukacyjne oraz rozwiązywali karty pracy.
- W ramach zadania 5: Doradztwo edukacyjno – zawodowe dla uczniów ( w tym indywidualne oraz na każdym etapie kształcenia zajęcia zawodoznawcze u pracodawców), odbyły się cztery wyjazdy edukacyjne, w tym dwa na terenie Gminy Księżpol oraz dwa do Teatru Andersena w Lublinie.
- 04.10.2024r. oraz 09.01.2025r. odbyły się wyjazdy edukacyjne do Teatru Andersena w Lublinie dla dwóch grup szkolnych. W ramach zajęć uczniowie gr.I obejrzeli spektakl pt. „Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu” oraz uczestniczyli w warsztatach lalkarskich. Natomiast dnia 09.01.2025 druga grupa uczniów obejrzała spektakl „Tajemniczy ogród” i wzięła udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których uczniowie dowiedzieli się więcej o aktorstwie, reżyserii, scenografii, kostiumografii, oświetleniu, dźwięku i wielu innych dziedzinach, które tworzą teatralne przedstawienie.
- 08.10.2024 r. – wyjazd edukacyjny do Urzędu Gminy w Księżpolu. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w sektorze administracji publicznej. Uczniowie zwiedzali pracownie GOK-u, bibliotekę oraz Muzę Księżpolską. O pracy samorządu oraz jego jednostkach a także wielu ciekawostkach opowiadał Wójt Gminy Księżpol – Jarosław Piskorski.
- 23.10.2024 r. – wyjazd edukacyjny do firmy Leier Polska S.A. Zakład Markowicze. Głównym celem było zapoznanie uczestników z lokalnym rynkiem pracy. Uczniowie zostali oprowadzeni po różnych sektorach hali produkcyjnej. Poznali cały proces powstawania cegły a także zobaczyli kopalnię głównego surowca. O właścicielu Cegielni i jej funkcjonowaniu opowiadali wykwalifikowani pracownicy danego podmiotu.
W ramach tego zadania realizowane były również zajęcia z indywidualnego doradztwa zawodowego, podczas których rozbudzano w uczniach świadomość konieczności planowania rozwoju i dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej. W pierwszym okresie roku szkolnego zostały zrealizowane przez czterech uczniów klasy VI i VII. Sześciu uczniów będzie realizować zajęcia w drugim okresie roku szkolnego.
- W ramach zadania 9 : Doskonalenie zawodowe nauczycieli w tym w ramach szkoły ćwiczeń… , nauczyciel naszej szkoły uczestniczył w dniach 20 - 23.01.2025 w kursie grafiki komputerowej, które trwało łącznie 24 godziny. Podczas szkolenia pracowano z programem Adobe Photoshop, który jest narzędziem do tworzenia i edycji grafiki rastrowej. W ramach praktycznych ćwiczeń wykonywano projekty tj.: logo, awatar, ulotka, wizytówka. Oprócz pracy w Photoshopie, odbyły się także zajęcia na temat druku 3D, na których omówiono podstawy modelowania 3D oraz możliwości zastosowania tej technologii w projektowaniu graficznym i produkcji prototypów. Szkolenie było bardzo wartościowe, szczególnie pod kątem rozwijania praktycznych umiejętności graficznych.
Wartość projektu : 855 397,43 zł, w tym:
wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 727 087,81 zł
wysokość dotacji celowej z budżetu państwa: 42 769,87 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
15
Rekrutacja do placówek oświatowych w Gminie Księżpol - Szkoła Podstawowa w Rakówce
UWAGA
Rekrutujemy dzieci do oddziału 3-4 latków na rok szkolny 2025/2026
Wnioski można również pobrać w sekretariacie szkoły.
https://ksiezpol.pl/rekrutacja-do-placowek-oswiatowych-w-gminie-ksiezpol-3/
Informacja_o_rekrutacji_do_placowek_oswiatowych_na_strone_Gminy.doc
Zarzadzenie_Wojta_Gminy_Ksiezpol_Nr_82025.pdf
Wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola(1).doc
Oswiadczenia_dla_rodzicow_-zalaczniki_do_wniosku_o_przyjece_do_przedszkola(1).doc
Charytatywny kiermasz ciast dla Karolka
Dnia 7 lutego 2025 r. w naszej szkole odbył się kiermasz ciast zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców, mający na celu zebranie funduszy na kosztowne leczenie Karolka, który zmaga się z poważną chorobą serca. Ogromne zaangażowanie środowiska było wyrazem solidarności i wsparcia dla jego rodziny w tym trudnym czasie. Podczas kiermaszu udało się zebrać 3 563 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto fundacji Siepomaga.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy włożyli duży wysiłek w organizację wydarzenia oraz do tych, którzy wsparli akcję zakupem pysznych ciast. Zapraszamy do udziału w przyszłych akcjach charytatywnych organizowanych przez naszą szkołę. Wspólnie możemy czynić wiele dobrego!
Spotkanie z iluzjonistą - fotorelacja
- 17
Podsumowanie wyników nauczania i zachowania uczniów w I semestrze roku szkolnego 2024-2025
Babciu, Dziadku tańczę dla Was twista!
Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy w naszej szkole 22 stycznia. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały muzyczno-słowną laurkę. Tańcem, buziakami sprawiły, że nasi mili goście nie skąpili braw i uśmiechów. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom kwiatki. Wszyscy udali się na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Nie brakowało rozmów, wspomnień i przytulania kochanych wnucząt.
Wszystkim babciom i dziadkom życzymy zdrowia i siły.
Jesteście dla nas bardzo ważni, niezastąpieni!!
Charytatywny kiermasz ciast
Dnia 7 lutego 2025r. Rada Rodziców naszej szkoły organizuje charytatywny kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie Karolka z Księżpola.
Zebrane środki zostaną przeznaczone na kosztowaną operację serca za granicą.
Prosimy chętnych rodziców o upieczenie i przyniesienie ciasta do szkoły w wyznaczonym dniu.
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kiermaszu i wsparciu zbiórki na rzecz Karolka.
Szkoła w Porządku
Szanowni Państwo,
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że nasza placówka dołączyła do programu „Szkoła w Porządku” na portalu marki Ubrania Do Oddania.
Celem programu jest wsparcie placówek edukacyjnych na terenie całej Polski.
Program polega na BEZPŁATNEJ wysyłce niepotrzebnych ubrań oraz akcesoriów, które zostaną zamienione na złotówki, pomogą nam w realizacji celów naszej placówki i wesprą naszych podopiecznych.
Każde 10 kg przekazanych ubrań = 5 zł na wsparcie finansowe naszej placówki!
Zbierane w ten sposób fundusze, to także realny wpływ na zmiany ekologiczne i edukację dzieci o obiegu zamkniętym, który jest ważnym elementem dbania o środowisko naturalne.
10 kg tekstyliów wprowadzonych do drugiego obiegu to oszczędność 62 409 litrów wody i redukcja emisji dwutlenku węgla o 129 kg!
Pamiętajmy - zmiana to MY!
Korzystając z poniższego linka, możecie Państwo:
- BEZPŁATNIE przekazywać swoje niepotrzebne ubrania oraz akcesoria do Ubrania Do Oddania w ramach programu „Szkoła w Porządku”.
- Wspólnie z nami zbierać środki finansowe na realizację potrzeb naszych podopiecznych oraz placówki.
- Bezpłatnie nadać paczkę w automacie paczkowym lub punkcie nadania lub zamówić odbiór przesyłki przez kuriera.
Każdy z Państwa otrzyma maila, potwierdzającego przekazaną darowiznę.
Przekazane rzeczy zostaną wprowadzone do drugiego obiegu transparentnie i odpowiedzialnie.
Zapraszamy do zaangażowania się w zbiórkę oraz wsparcia naszej placówki i podopiecznych!
Akcja trwa do 31.08.2025 r. Liczymy na Państwa wsparcie!
Więcej o programie: www.ubraniadooddania.pl/swp
Wyjazdy edukacyjno – zawodoznawcze realizowane w ramach projektu „Włączająca, wysokiej jakości edukacja na terenie Gminy Księżpol”
Szkoła Podstawowa w Rakówce realizuje projekt „Włączająca, wysokiej jakości edukacja na terenie Gminy Księżpol”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu #Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytetu X Lepsza edukacja, Działania 10.3 Kształcenie ogólne.
W I semestrze roku szkolnego 2024/2025 odbyły się wyjazdy edukacyjno – zawodoznawcze realizowane w ramach zadania nr.5. Doradztwo edukacyjno – zawodowe dla uczniów (w tym indywidualne oraz na każdym etapie kształcenia zajęcia zawodoznawcze u pracodawców).
Były to dwa wyjazdy na terenie Gminy Księżpol oraz dwa do Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.
W dniach 04.10.2024r.i 09.01.2025r.odbyły się wycieczki edukacyjne do Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, których uczestnikami byli uczniowie klas I-VII. Dzieci spotkały się z aktorami teatru,zapoznały się ze specyfiką ich pracy. Wzięły udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których dowiedziały się więcej o aktorstwie, reżyserii, scenografii, kostiumografii, oświetleniu, dźwięku i wielu innych dziedzinach, które tworzą teatralne przedstawienie a także same miały okazję spróbować jak porusza się pacynkami czy marionetkami. Uczniowie obejrzeli spektakle pt. „Z głową w chmurach czyli o Żyrafie, która szukała deszczu” oraz „Tajemniczy ogród” .
Dnia 08.10.2024 r. uczniowie klas IV-VII odwiedzili Urząd Gminy w Księżpolu.Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w sektorze administracji publicznej. Uczestnicy projektu zwiedzali pracownie GOK-u, bibliotekę oraz Muzę Księżpolską.O pracy samorządu oraz jego jednostkach a także wielu ciekawostkach opowiadał Wójt Gminy Księżpol – Jarosław Piskorski.
W dniu 23.10.2024 r. odbył się wyjazd edukacyjny do firmy Leier Polska S.A. – Zakład Cegielnia - Markowicze. Głównym celem było zapoznanie uczestników z lokalnym rynkiem pracy. Uczniowie zostali oprowadzeni po różnych sektorach hali produkcyjnej. Poznali cały proces powstawania cegły a także zobaczyli kopalnię głównegosurowca. O właścicielu cegielni i jej funkcjonowaniu opowiadali wykwalifikowani pracownicy danego podmiotu.
Każdy uczeń naszej szkoły miał okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych i interesujących wycieczkach edukacyjno - zawodoznawczych a wszystko dzięki funduszom pozyskanym w ramach projektu.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
5
IV Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Polskim, Angielskim i Niemieckim w Aleksandrowie
10 stycznia 2025 r. uczennice z naszej szkoły wzięły udział w IV Powiatowym Konkursie Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Polskim, Angielskim i Niemieckim. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie natomiast honorowy patronat objął Wójt Gminy Aleksandrów. Celem konkursu było kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i piosenek o tematyce bożonarodzeniowej oraz prezentacja umiejętności wokalnych i językowych. Pomimo dużej ilości wokalistów i grup muzycznych z całego powiatu uczennica klasy I Olga Blicharz otrzymała I miejsce w kategorii klas I-III prezentując utwór w języku angielskim, uczennica z klasy V Julia Bździuch otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV-VI również wykonując utwór w języku angielski oraz uczennica z klasy V Dagmara Surmacz otrzymała I miejsce prezentując utwór w języku niemieckim. Naszym artystkom gratulujemy talentu wokalnego i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Rozstrzygnięcie konkursu na ozdobę bożonarodzeniową
W grudniu został przeprowadzony konkurs plastyczny na ozdobę bożonarodzeniową. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością, tworząc piękne stroiki, wianki, szopki oraz choinki. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i łącznie wpłynęło 19 prac. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, natomiast komisja konkursowa przyznała wyróżnienia następującym uczniom:
- Miłosz Solak
- Laura Solak
- Robert Blicharz
- Alicja Denys
- Dominik Góra
- Zuzanna Bodek
- Zuzanna Lisiczka
- Olga Blicharz
- Mariola Lisiczka
- Miłosz Kobel
- Magdalena Nizio
Pozostali uczestnicy to:
- Marcelina Denys
- Antoni Wawrejko
- Iga Wawrejko
- Nikola Rak
- Kamil Syty
- Michał Denys
- Maja Surmacz
- Kamil Rak
Jasełka
„Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan”.- cytat z Ewangelii świętego Łukasza, co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.
Z tej okazji w naszej szkole odbyły się Jasełka z udziałem uczniów klas I-VII. Najmłodsze dzieci z oddziału 4,5,6-cio latków zaprezentowały piękne kolędy.
Swoją obecnością zaszczycił nas ks. proboszcz Marian Drążek. Na zakończenie uczniowie każdej klasy wraz ze swoimi wychowawcmi dzielili się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczne.
36
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2025
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
staną się czasem szczególnym w każdym aspekcie,
wyjątkowym w każdym calu,
magicznym i długo pozostającym w pamięci.
Niech będzie to czas spędzony
bez pośpiechu, nerwów, problemów
i spoglądania na zegarek.
Niech upłyną w prawdziwej radości i spokoju,
przynosząc ulgę i wytchnienie od wszystkiego tego,
co stresujące, przykre i trudne na co dzień.
Niech też obdarują Was czasem
na wszystko to, co dla Was ważne,
a na co w pędzącym życiu brakuje czasu.
Cieszcie się tymi chwilami z tymi,
których kochacie, za którymi tęsknicie
i którzy są dla Was ważni
– z Rodziną, Przyjaciółmi i bliskimi.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
życzą
Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej w Rakówce
Archiwum Aktualności