• Skriware Academy - szkolenie

• 18 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Rakówce odbyło się szkolenie z platformy edukacyjnej dla dyrektorów i nauczycieli szkół z terenu Gminy Księżpol - Skriware Academy. Spotkanie rozpoczęło się lekcją pokazową w  klasie III, której wychowawczynią jest Pani Barbara Pytlak.

SkriLab to autorskie rozwiązanie Skriware łączące pracownię druku 3D, robotyki oraz programowania w spójne laboratorium edukacyjne stanowiące doskonałe wyposażenie szkół. Implementacja nowych narzędzi w szkole zawsze wymaga dodatkowego wysiłku ze strony nauczyciela, dlatego nasza placówka wspólnie z Panią dyrektor Elżbietą Droździel i Panem Mateuszem Chmielewskim z zespołu Skriware dołożyła wszelkich starań, aby wdrożenie SkriLabu było dobrze przemyślane i przebiegało w komfortowy dla dyrektorów i nauczycieli sposób. Skriware Academy to autorska platforma Skriware wspierająca nauczycieli. Zawiera ona prawie 30 e- kursów, wideo tutoriale dla nauczycieli, gotowe scenariusze lekcji, pomysły na powiązanie różnych tematów lekcyjnych w cykle oraz ciekawe prezentacje. Materiały są zgodne z podstawą programową szkoły podstawowej.

Szkolenie przebiegło w miłej atmosferze.

• Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

• Dnia 9 maja 2023r. w Szkole Podstawowej w Rakówce odbył się uroczysty apele z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. W apelu wzieły udział dzieci z oddziału przedszkolnego Pani Wioletty Grabek oraz uczniowie klas IV, V i VIII pod nadzorem Pani Iwony Migacz i Pana Grzegorz Oleszczaka.

• Trzymaj Formę – program edukacyjny

• W roku szkolnym 2022/2023 klasa V przystąpiła do programu „Trzymaj Formę” realizowanego przy współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym. Program dotyczy promowania zdrowego stylu życia poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.  W ciągu roku uczniowie wspólnie z wychowawcą organizują wiele ciekawych akcji związanych z założeniami programu. Jednym z ostatnich przedsięwzięć była lekcja zdrowego jedzenia. Uczniowie samodzielnie przygotowali pyszne i bogate w witaminy koktajle owocowe. Ponadto, klasa V wykonała gazetkę ścienną, na której zaprezentowali w jaki aktywny sposób spędzają czas dbając jednocześnie o formę.

• Kiermasz książek i biblioteczna fotobudka

• W kwietniu biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz książek oraz biblioteczną fotobudkę. Uczniowie ze wszystkich klas zarówno młodsi jak i starsi mogli zakupić interesujące ich pozycje książkowe. Szczególną popularnością cieszyły się krótkie opowiadania oraz zagadki. Wybór był bardzo duży i każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Dodatkowo uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce przygotowanej przez klasę IV i V.

• DZIEŃ ZIEMI

• Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

W naszej szkole miało ono w tym roku charakter warsztatów praktycznych tematycznie dostosowanych do grupy wiekowej uczniów.

Była nauka i przypomnienie zasad segregacji odpadów, rozwiązywanie zagadek o tematyce ekologicznej. Powstały piękne plakaty i kolorowanki promujące zachowania proekologiczne. Dzieci wysiały nasiona kwiatów i posadziły mały ogródek w szkle. Starsi uczniowie zapoznali się z prezentacją na temat historii powstania Dnia Ziemi, rozwiązywali Quizy i zagadki. Wysłuchali też piosenki pod tytułem Earth, która została wydana w 2019 roku z okazji święta naszej planety.